SKU: 39-FD-125-53
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Stockholm 12 inch Silver Patina with Silver Blades Fan D'Lier
SKU: 39-FD-125-53
Choose options for pricing
Select Finish: Silver Patina
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(18 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
The six-light Stockholm Fan D'Lier has an organic look and a bonus benefit. In addition to serving as a fashion-forward chandelier in a stunning Silver Patina finish, Stockholm is equipped with a functional ceiling fan cleverly concealed within its 39" high x 31" wide frame. Illumination is provided by six Candelabra-base bulbs.
Product Specifications
Product Information
Brand: Savoy House
Brand Category: Fan D'Lier
Brand Product Description: Stockholm 6-Light Fan D'Lier in Silver Patina
Shipping Method: Ground
SKU: 39-FD-125-53
UPC: 822920290572
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Efficiency: 39
Lamping Category: LED
Lamping Features: LED Source Lumens: 320
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: A19
Lead Wire Length: 80"
Lumens: 320
Primary Number of Bulbs: 6
Socket: E12
Total Number of Bulbs: 6
Voltage: 120V
Wattage Max: 6.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 7.25
Backplate/Canopy Height: 2
Backplate/Canopy Width: 7.25
Diameter: 12
Height: 23.38
Length: 31
Weight: 23.1
Width: 12
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 15.00
Fan Blade Span: 12
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Dual Mount Hugger: No
  • Motor Size: AC 80 x 70MM
  • Reversible Motor: Yes
  • Motor Reversible Type: Manual Reversible
  • Motor Speed: 3
  • Fan Control: Remote
  • Remote Included: Yes
  • Remote Receiver Type: Handheld RMT-AC-UNIVERSAL Remote with E Receiver
Motor Wattage: 31
Unit Air Flow: 1209
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: ETL/CETL
Additional Details
Chain Cord Features: Rods: 1 x 18"